2. november 2016
Hos Stonehenge vægter vi en åben og ærlig kommunikation højt. Derfor ønsker vi at give vores kunder et indblik i nogle af de selskaber, som vi har valgt at inkludere i vores aktieportefølje. Fra tid til anden udgiver vi derfor en længere artikel, hvor vi fortæller nærmere om udvalgte selskabers historie, produkter og langsigtede vækstpotentiale – set med vores øjne.
I denne udgave af Indblik I Porteføljen ser vi nærmere på det svenske selskab Autoliv, som er verdens største leverandør af sikkerhedsudstyr til biler.
Vores aktieportefølje består aktuelt af 36 nøje udvalgte selskaber. Husk derfor på, at vores investering i Autoliv ikke må opfattes som en isoleret købsanbefaling, men skal ses i sammenhæng med porteføljens samlede eksponering mod udvalgte markedstendenser, sektorer og lande.